Smak życia

Krystyna Grys - nasza poetka z Leszna. Perła wśród poetów. Na swoim koncie ma wydanych osiem tomików wierszy, dwa tomiki fraszek, tomik limeryków, pięć tomików wierszy dla dzieci i jak mniemam pełną szufladę utworów niewydanych. Należy do Związku Literatów Polskich w Poznaniu.

Kiedy dostałam tę książkę od autorki, z tak ciepłą i miłą dedykacją bardzo się wzruszyłam. Trzymałam w ręce tomik w przepięknej oprawie .Złota seria wydana w Bydgoszczy przez pana Dariusza Tomasza Lebiodę - polskiego poetę i krytyka. Określiłabym to, jako luksusowe wydanie. Pan profesor wybrał z całokształtu twórczości Krystyny Grys  123 wierszy.
W tym tomiku znajdziemy wiersze z 1996 roku- „ W oczach lustra„, 1998- „ Po drabinie gwiazd,„ 1999- „Za progiem cienia„,  2001- „ Osaczone uczucia„, 2002- „ Maski czasu„, 2009- „Życie jak dmuchawiec„, 2006- „ Oswojone okoliceo„ oraz wiersze nowe.
Tak trudno jednym słowem podsumować tomik, który jest zbiorem wybranych wierszy z przełomu ostatnich piętnastu lat i to rożnych tematycznie tomików.
Wiersze autorki, to przede wszystkim szczerość i otwarte serce na ludzi, na naturę. Delikatne metafory otulają nasze zmysły. Płyniemy wersami, wnikamy w nie, by odczuć, by przeżyć, by się wzruszyć. Bo poezja autorki wzrusza, porusza struny naszych emocji, tych dobrych co są w nas. Subtelność owija się wokół wierszy, jak powiew ciepłego wiatru. W tym tomiku jest po prostu życie - pełne miłości, wybaczania, oddania, bólu, żalu.... Odnajdziemy w nim również wiersze poświęcone  okolicznym miastom, miasteczkom i oczywiście swojemu miastu -  Lesznie.
Tyle w nim pięknych słów czy refleksji. Ten tomik każe nam na chwilę /jego czytania/ zatrzymać się, zastanowić. Nie można przejść przy słowach autorki obojętnie.
Dlatego polecam tomik, jak i  przeczytanie wierszy Krystyny Grys. Znajdziecie w nich  Kochani Czytelnicy: „ ...siłę ze słonecznych uśmiechów... „,„....papierowe łódki złudzeń...„, „... czas zatrzymany w pestce rozkoszy...„, „...płatki powiek skrywające przyczajoną namiętność...„ i sami powiedźcie, jak można nie kochać poezji Krystyny Grys ?

Kamila Maria Kampa
Leszno 2012