Książki Dla Dzieci

Lubię wiersze dla dzieci. W nich skrywa się magia, lekkość, często abstrakcja. Ponadto gdy tylko przeczytamy wiersze, dzieci same chętnie zaczynają tworzyć i rymować. To dla mnie znak, że ten rodzaj literatury powinien znaleźć ważne miejsca w dziecięcej biblioteczce. Niedawno w naszym domu zagościła niepozorna, cieniutka, ale jakże zabawna i inspirująca książka autorstwa Krystyny Grys, o zagadkowym tytule "Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj" którą z przyjemnością objęłam patronatem. Ta lektura udowadnia że nie warto poddawać się stereotypom, a ludzka wyobraźnia nie ma granic.


Na szesnastu stronach znajdziemy opowieść o Babie Jadze, która nie ma nic wspólnego z tą znaną, klasyczną postacią. Otóż, ta o której mowa w książce kupiła sobie lotnię by odwiedzać dzieci i opowiadać im bajki. Dom kobiety również zaskakuje, bowiem stojąca na dwóch kurzych nóżkach chatka posiada... windę! Jest nawet szczekający kot, czarny kruk i urocza biała sowa. Baba Jaga odwiedza maluchy i z chęcią częstuje je smakołykami. Ale gdy nadchodzi ranek dzieci budzą się i wszystko okazuje się snem.


W drugiej części autorka skupia się na zwierzętach. Chór ptaków i śpiew słowika zapraszają do lektury, a kolorowe zające i skrzydła rosnące drzewom znowu porywają dziecięcą wyobraźnię. Nam najbardziej spodobały się małpy jeżdżące na mydle, ale miłośnicy węży i słoni także znajdą coś dla siebie. W książce nie zabrakło również akcentu osobistego autorki, gdyż na samym końcu wspomina o swych czworonożnych przyjaciołach, biegających już po niebieskich łąkach. Dzięki temu możemy podjąć z dziećmi temat odejścia naszych małych towarzyszy życia, z którym kiedyś przyjdzie nam się zmierzyć. Krystyna Grys zaznaczyła że są one już w lepszej, pełnej radości i kolorowych kwiatów bajce.


Książka udowadnia że warto spełniać swoje marzenia i przelewać słowa na papier. Krystyna Grys przygotowała urokliwą, pełną humoru lekturę dla najmłodszych, zapraszając dzieci w cudowny świat wierszy. Polecamy do wspólnego, rodzinnego czytania.

Krystyna Grys

[Patronat medialny] "Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj" - Krystyna Grys
Wydawnictwo współfinansowane przez UM Leszna
Ilość stron: 16
11 lutego miała miejsce oficjalna premiera książeczki skierowanej do młodszych czytelników "Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj" Krystyny Grys. Jednak zdecydowanie potwierdzam, iż przyjemność czytania osiągną również starsi - dorośli. Autorka nakreśliła dwie wierszowane historie, które przełamują pewien utarty stereotyp oraz pokazują inną rzeczywistość z dala od krzykliwości, krzywd, czy przemocy, której w dzisiejszych czasach nie trzeba daleko szukać. Świat przedstawiony w rymowanych frazach tych dwóch sugestywnych opowieści odsłaniają inną perspektywę dziecięcej wyobraźni. Bohaterowie tych opowieści dają się od początku polubić.
Autorka świetnie przełamuje frazes brzydkiej, groźnej i niedobrej Baby Jagi, którą straszy się dzieci, kiedy są niegrzeczne. W historyjce Krystyny Grys Baba Jaga jest niby dziwna, ale swoją postawą, zachowaniem i podejściem do dzieci staje się niczym ukochana babcia, która w dodatku posiada magiczną moc. Baju baj, zwierzęcy Raj - odsłania sielski obraz miejsca, w którym tylko i wyłącznie w zgodzie i przyjaźni żyją niemal wszystkie zwierzęta. To też bardzo trafna i sugestywna alegoria przywodząca na myśl Raj, do którego zwierzęta trafiają po swojej śmierci. To właśnie tam nie cierpią, żyją ze sobą w zgodzie i całkowitej symbiozie. Relacje między nimi są zdecydowanie pozytywne. Tam są harce i zabawy, a na końcu opowiastki głęboka refleksja do przemyślenia i podyskutowania z dziećmi.
"Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj" to mądre, ciekawe, krótkie, przemyślane, emocjonalne, rymowane opowiastki, których dopełnieniem są ilustracje w wykonaniu samej autorki oraz Aliny Matykiewicz. Krystyna Grys nie używa skomplikowanego słownictwa. Każda opowieść ma swój przekaz, sentymentalny wydźwięk, głębię refleksji. W każdej bohaterami są nietypowe postaci, których autorka personifikuje, nadaje im wyjątkowej aury i pewnej tajemnicy, którą mały czytelnik odkrywa dzięki charakterystycznym rymom. Co pozwala na pewną dowolność w interpretacji oraz wyłapanie magicznych wątków. A całość w iście bajkowej, przyjaznej atmosferze, uczą szacunku bez moralizatorstwa. Szczerze i bardzo polecam!
Za książeczkę dziękuję Autorce!