Książki Dla Dzieci

Lubię wiersze dla dzieci. W nich skrywa się magia, lekkość, często abstrakcja. Ponadto gdy tylko przeczytamy wiersze, dzieci same chętnie zaczynają tworzyć i rymować. To dla mnie znak, że ten rodzaj literatury powinien znaleźć ważne miejsca w dziecięcej biblioteczce. Niedawno w naszym domu zagościła niepozorna, cieniutka, ale jakże zabawna i inspirująca książka autorstwa Krystyny Grys, o zagadkowym tytule "Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj" którą z przyjemnością objęłam patronatem. Ta lektura udowadnia że nie warto poddawać się stereotypom, a ludzka wyobraźnia nie ma granic.

Czytaj więcej...

Miłość jak Feniks

Czym jest miłość? Już od wieków ludzie zadawali sobie to pytanie, ale jakoś nikt dotychczas nie potrafił dać na nie poprawnej, jednoznacznej odpowiedzi. Czy to reakcja chemiczna zachodząca w organizmie dwóch osób? Czy to zachwianie równowagi psychicznej, nagły zawrót głowy? Czy może wewnętrzna siła, sprawiająca, że chce się żyć? Coś, co sprawia, że świat zmienia kolory, że powietrze ma zapach jaśminu a gwiazdy świecą nawet w pochmurną noc? Trudno miłość zdefiniować, jednak wiadomo, że ona jest, istnieje, uszlachetnia lub niszczy. Jest motorem życia i częstym tematem wykorzystywanym w sztuce – malarstwie, rzeźbie, muzyce i literaturze.

Czytaj więcej...

Krystyna Grys

Miłość przydarza się ludziom w różnym wieku – najczęściej w młodości i w latach następnych, ale też bywa jak uderzenie gromu w latach późnych. Kobietom nie zagląda się do metryk, ale przecież trzeba tutaj podkreślić, że autorka tych wierszy należy do trzeciej z wymienionych grup, tym bardziej, że utwory prezentowane w nowym tomie zdumiewają świeżością, naturalnym pięknem i wiarą w czystość uczuć.

Czytaj więcej...

NOWY TOMIK POEZJI KRYSTYNY GRYS

Dużym nakładem sił, często za własne środki poeci wydają swoje tomiki. Niestety o poezji nie rozmawia się na salonach, nie ma snobizmu na poezję, nie ma pomysłu ani dobrej woli, by spopularyzować sztukę słowa. Poezję czyta mniej niż 1 % populacji. Reszta jej zwyczajnie nie czuje. A poeci jeszcze wciąż piszą...

Czytaj więcej...

UNOSZĄCA W SZYBOWCU SWÓJ WIERSZ – KRYSTYNA GRYS Z LESZNA

Piątkowe popołudnie.
26-ty kwiecień.

Siedziba Związku Literatów Polskich w Poznaniu.

Wielkie wydarzenie!   Spotkanie z KRYSTYNĄ GRYS, poetką z Leszna.   To Jej jubileusz.

20 – lat pracy twórczej.

Czytaj więcej...

SMAK(I) ŻYCIA WEDŁUG KRYSTYNY GRYS

"Smak życia" to kolejna już książka w coraz obszerniejszej bibliografii KRYSTYNY GRYS. Tomik ten został wydany w 2011. roku w ramach tzw. złotej serii jako kolejna pozycja Biblioteki "Tematu", redagowanej przez Dariusza T. Lebiodę.
 "Smak życia" jest to zbiór wierszy wybranych Poetki urodzonej i mieszkającej w Lesznie - a więc swoista retrospektywa Jej lirycznej twórczości, stanowiąca zarazem (być może) pewne podsumowanie...

Czytaj więcej...

DZIECI KOCHAJĄ ZWIERZĘTA

Wiedzą o tym dobrze pisarze, zwłaszcza ci od literatury dla dzieci. Stąd zwierzęta to częsty motyw utworów adresowanych do najmłodszych czytelników; wystarczy wymienić choćby Jana Brzechwę, Juliana Tuwima, Marię Konopnicką, Józefa Czechowicza, Wandę Chotomską… Także współcześni poeci i prozaicy piszący dla dzieci chętnie czerpią z tej tematyki. Przykładem jest twórczość dla dzieci Krystyny Grys z Leszna, autorki pięciu książek dla dzieci. Ich bohaterami są przeważnie zwierzęta, co sugerują już niektóre tytuły: „W zwierzęcym raju” (2005), „Zwierzaki z mojej paki” (2007), „Parada zwierząt” (2008), „W świecie zwierząt” (2010).

Czytaj więcej...

Smak życia

Krystyna Grys - nasza poetka z Leszna. Perła wśród poetów. Na swoim koncie ma wydanych osiem tomików wierszy, dwa tomiki fraszek, tomik limeryków, pięć tomików wierszy dla dzieci i jak mniemam pełną szufladę utworów niewydanych. Należy do Związku Literatów Polskich w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Święta chwila

Krystyna Grys należy bez wątpienia do grona najbardziej znaczących osobowości poetyckich w Wielkopolsce. Ceniona przede wszystkim w rodzinnym Lesznie, stała się jego wizytówką, twórczynią kojarzoną z miastem i okolicami, nie stroniącą wszakże od daleko idących uniwersalizacji i lirycznego opisu zjawisk, z którymi człowiek obcuje w ciągu życia.

Czytaj więcej...

Pulsowanie myśli

Złote maski starożytności zastępują żelazne.Ile warte są pod nimi uczucia ludzkie?Czy w ogóle istnieją?-Zapytuje Nikos Chadzinikolau w posłowiu tomiku”Maski czasu”Krystyny Grys,szóstego z kolei zbioru wierszy Autorki.

Czytaj więcej...

Zając w kurniku czyli o dobrej bajce dla dzieci - Danuta Mucha

W literaturze dla dzieci rzadko dziś gości klasyczna bajka, szczególnie dobra. Zdziecinniałe pisarki najczęściej spieszczając słowa i myśli proponują małemu czytelnikowi świat ogłupiający go i nie uwzględniający jego prawdziwych potrzeb. Dziecko jest bowiem bardzo wrażliwym i mądrym, głębokim intelektualnym partnerem nie zaś głuptakiem, któremu im głupiej przedstawia się problem, tym jest on przedstawiony dziecięco.

Czytaj więcej...

Uśmiechnięta poetka z Leszna

Krystyna Grys suptelna poetka,wrażliwa na piękno sztuki,czuła na ludzką dolę i niedolę – dała się już poznać tomem prześmiesznych fraszek,które rozbawiły leszczyńską publiczność i zachwyciły swoim dowcipem polskich czytelników.

Czytaj więcej...

Uśmiech na co dzień

Krystyna Grys znana jest w tej samej mierze jako poetka liryczna,co i satyryk.Równolegle biegną ścieżki tej twórczości.W wierszach lirycznych Krystyny Grys znajdują się motywy wędrówki,przemijania,wspomnienie utraconej Arkadii,młodości,a wszystko to widziane jest oczami kobiety dojrzałej i mądrej życiowym doświadczeniem.Poetka nawiązuje więc stosunkowo łatwy kontakt z czytelnikiem.będąc we wspólnocie doświadczenia życia i zbliżania się do jego tajemnic.To poezja wrażliwa na człowieka i jego sprawy,zatem głęboko humanistyczna.

Czytaj więcej...

W oczach lustra

Krystyna Grys urodziła się i mieszka w Lesznie.
Jest autorką wierszy lirycznych i fraszek.W swoich poetyckich penetracjach nie stroni od tematów uniwersjalnych,egzystencjalnych.Kocha Swiat z jego paradoksami i sprzecznościami,które w ostateczności tworzą jedność i ład.Cieszy się więc każdym dniem,każdą chwilą.Manifestuje harmonijność natury,szczerość ludzkich uczuć.Z bólem konfrontuje własną wrażliwość z teraźniejszością i przemijaniem.

Nikos Chadzinikolau

Po drabinie gwiazd

W życiu Krystyny Grys towarzyszą żywioły,przyroda oraz słowa,w których jarzą się wszystkie i odcienie codzienności.Nie ma w jej poezji makijażu.Prostota i szczerość prowadzą do niekłamanych wyznań i uczuć,do bólu i radości.Częściej gorycz jest atrybutem niż radość.Ale taka  jest rzeczywistość,taki  świat.Kamienie śpiewają zamiast ludzi,"drzewa ronią smolne łzy".Los - reżyser życiz-wyznacza role.Słońce,jak zawsze,niesie "łyk optymizmu".
Chętnie poetka wraca do dzieciństwa.Ono jest magicznym światłem i pociechą wspomnień,konfrontacją czasu obecnego z przemijaniem."Za dużo roztrwoniłam serca"- wyznaje poetka w bilansie dnia.Nie ma jednak powrotu,dlatego "Ogłasza upadłość",Słów?

Nikos Chadzinikolau

Za progiem cienia

W tym właśnie ostatnim tomiku poetyckim autorka szamoce się z zawistną rzeczywistością,walczy o godność człowieka.Nawet"niebiańskie" strofy nie pozwalają zapomnieć o cierpieniu, który staje się drogowskazem.
Choć atrybutem poetki jest " opłatek światła" ,ze smutkiem wyznaje,że "zarośnie po mnie ślad".Pokora wobec słowa jest cechą ludzi szlachetnych.Słowa ją obronią.

Nikos Chadzinikolau

Osaczone uczucia

W tym tomiku świat zewnętrzny i wewnętrzny Krystyny Grys został wpisany głęboko w pamięci jako splot słów,faktów,przeżyć,przenikań barw,temperatur,tajemnic i miłości,światla i mroku.Poetka świadomie otwiera się bez reszty,wyzwala nowe wymiary międzyludzkie.To coś więcej niż samorealizacja i wtajemniczenie.To dar życia,jego uroda i ból,dramat i fascynacja natury ludzkiej

Nikoś Chadzinikolau.